Pravilnici
Na osnovu člana 13 stav 6 i člana 14 stav 1, tačka 4. Statuta Udruženja dermatovenerologa Srbije (dalje i: Udruženje), Skupština Udruženja donosi:
POSLOVNIK O RADU
SKUPŠTINE UDRUŽENJA DERMATOVENEROLOGA SRBIJE
OSNOVNE ODREDBE
Član 1
Skupština je najviši organ Udruženja.
Skupštinu sačinjavaju svi članovi Udruženja.
Sednice Skupštine mogu biti redovne ili vanredne.
Redovna sednica Skupština održava se najmanje jedan put godišnje po odluci Predsednika Udruženja.
Vanredna sednica Skupština održava se na zahtev Izvršnog odbora ili Nadzornog odbora, kao i na zahtev najmanje 30 redovnih članova Udruženja.
Odluke i opšta akta iz svoje nadležnosti Skupština može donositi i van zasedanja, putem sredstava elektronskih komunikacija (dalje: elektronsko glasanje).
Član 2
Skupština Udruženja:
- donosi plan i program rada;
- usvaja Statut, kao i izmene i dopune Statuta;
- usvaja druge opšte akte Udruženja;
- donosi Poslovnik o radu Skupštine
- bira i razrešava Predsednika, Potpredsednika, Generalnog sekretara i članove Izvršnog odbora, Nadzornog odbora i Etičkog odbora;
- razmatra i usvaja, najmanje jednom godišnje, izveštaje Izvršnog odbora, Nadzornog odbora i Etičkog odbora;
- razmatra i usvaja finansijski plan i izveštaj;
- odlučuje o statusnim promenama i prestanku rada Udruženja;
- odlučuje o udruživanju u saveze i druge asocijacije u zemlji i inostranstvu;
- odlučuje o visini članarine.
Član 3
Skupština punovažno donosi odluke na sednici kojoj prisustvuje najmanje 40 redovnih članova Udruženja, većinom glasova prisutnih članova.
Kada Skupština odlučuje elektronskim glasanjem, odluka je doneta ako je glasalo više od 50% redovnih članova Udruženja, većinom glasova članova koji su glasali.
Član 4
Sednice Skupštine saziva i njima predsedava Predsednik Udruženja, a u skladu sa ovim Poslovnikom, a u njegovom odsustvu ili po njegovom ovlašćenju Potpredsednik (dalje: predsedavajući sednicom Skupštine).
Predlog odluke, odnosno opšteg akta o kome Skupština odlučuje elektronskim glasanjem utvrdjuje Izvršni odbor. Postupkom elektronskog glasanja rukovodi Predsednik, a u njegovom odsustvu ili po njegovom ovlašćenju Potpredsednik, u skladu sa Poslovnikom o radu Skupštine.
Lice koje rukovodi postupkom glasanja dužno je da obezbedi pouzdanost provere rezultata glasanja i tajnost kada je glasanje tajno.
PRAVO GLASA
Član 5
Pravo glasa u Skupštini imaju redovni članovi udruženja koji redovno plaćaju članarinu dve godine uzastopno.
Kandidati sa članove, pridruženi i počasni članovi nemaju pravo glasa u Skupštini.
Član 6
Izvršni odbor utvrdjuje spisak članova sa pravom glasa, na osnovu izveštaja o plaćenoj članarini, pre svake sednice Skupštine, odnosno pre svakog donošenja odluke ili opšteg akta elektronskim glasanjem.
SEDNICE SKUPŠTINE
Član 7
Uz poziv za sednicu Skupštine svim članovima Udruženja se dostavlja i radni materijal, koji po pravilu čine: izveštaji, predlozi odluka i drugo. Radni materijali se mogu dostaviti članovima Udruženja i na samoj sednici Skupštine. Skupština može odlučiti da se rasprava o pojedinoj tačci dnevnog reda odloži, ako oceni da je potrebno dodatno vreme radi upoznavanja članova sa radnim materijalom koji se odnosi na tu tačku dnevnog reda.
Sednici Skupštine mogu prisustvovati i u njenom radu učestvovati svi članovi Udruženja, a pravo glasa o odlukama koje Skupština donosi imaju redovni članovi sa pravom glasa u skladu sa Statutom i ovim Poslovnikom.
Poziv i radni materijal se može dostavljati članovima Skupštine poštom, elektronskom poštom i neposrednom predajom.
Član 8
Na početku sednice, na predlog predsedavajućeg Skupština utvrdjuje dnevni red i bira zapisničara.
Svi članovi Udruženja imaju pravo predlaganja izmena i dopuna dnevnog reda, nakon što predsednik predloži dnevni red.
Rad sednice odvija se po usvojenom dnevnom redu.
Član 9
Predsedavajući sednicom Skupštine rukovodi radom na sednici tako što daje reč prijavljenima za diskusiju po pravilu onim redom kojim su se prijavili.
Predsedavajući preduzima mere za održavanje reda na sednici Skupštine, a kada red nije moguće uspostaviti prekida rad sednice.
Kada je potrebno da Skupština o nekom predlogu donese odluku iz svoje nadležnosti glasanjem, predsedavajući predlog odluke stavlja na glasanje nakon što o njemu diskutuju svi zainteresovani članovi Udruženja.
Vreme za diskusiju može se ograničiti odlukom Skupštine.
Član 10
Skupština odluke donosi glasanjem koje može biti javno i tajno.
Odluke se donose po pravilu javnim glasanjem, dizanjem ruku, čime se glasa za jednu od sledećih opcija: za predloženu odluku, protiv predložene odluke i uzdržan od glasanja.
Odluke se donose tajnim glasanjem kada je to propisano Statutom Udruženja. Izuzetno Skupština može odlučiti da se o odredjenom predlogu odluke glasa tajno i kada Statutom nije propisano tajno glasanje.
Način tajnog glasanja odredjuje predsedavajući pre glasanja i upoznaje članove Skupštine na koji način će se sprovesti glasanje. Način tajnog glasanja mora biti takav da se njime pouzdano obezbedi tajnost glasanja.
ELEKTRONSKO GLASANJE
Član 11
Predlog odluke ili opšteg akta o kome Skupština glasa elektronskim glasanjem utvrdjuje Izvršni odbor. Kada utvrdi predlog odluke ili opšteg akta o kome Skupština glasa eletronskim glasanjem, Izvršni odbor odmah utvrdjuje i spisak redovnih članova sa pravom glasa o tom predlogu.
Nakon toga, lice koje rukovodi elektronskim glasanjem dostavlja predlog odluke ili opšteg akta elektronskom poštom ili drugim odgovarajućim sredstvom elektronske komunikacije svim članovima Udruženja sa pravom glasa po spisku koji je Izvršni odbor utvrdio, sa pozivmo da glasaju.
U pozivu redovnim članovima sa pravom da glasaju mora se navesti: za koju odluku ili opšti akt se glasa; dan, čas i minut kada glasanje počinje i kada se završava (vreme za glasanje); opcije za glasanje (za, protiv i uzdržan), uputstvo o načinu glasanja, ime i prezime i funkciju u udruženju lica koje rukovodi glasanjem.
Vreme za glasanje ne može biti kraće od 3 dana, niti duže od 7 dana.
U uputstvu o načinu glasanja navodi se na koju adresu za prijem elektonske pošte se dostavlja poruka kojom se glasa ili kako se može glasati na drugi način, kao što je ‘’klikom’’ na posebno kreirani upitnik sa opcijama za glasanje u elektronskoj formi i slično.
Prilikom izbora načina elektronskog glasanja, lice koje rukovodi glasanjem posebno vodi računa da li se o odluci ili opštem aktu, prema odredbama Statuta udruženja, mora glasati tajno. Ako je Statutom udruženja propisano obavezno tajno glasanje, lice koje rukovodi glasanjem je dužno da obezbedi tajnost glasanja.
Član 12
Po okončanju glasanja, lice koje rukovodi glasanjem utvrdjuje rezultate glasanja, i o tome sačinjava izveštaj.
Izveštaj o rezultatima glasanja sadrži:
- naznačenje odluke ili opšteg akta o kome se glasalo,
- vreme glasanja,
- broj članova koji su imali pravo glasa,
- broj članova kojima je dostavljen poziv za glasanje,
- broj članova koji su glasali i koji nisu glasali,
- broj članova koji su glasali za, protiv i koji su se uzržali,
- konstantaciju da li je odluka doneta, odnosno da li je opšti akt usvojen, na osnovu odredbi Statuta i ovog Poslovnika.
Izveštaj o rezultatima glasanja dostavlja se svim članovim udruženja elektronskom poštom. Nakon štampanja, izveštaj potpisuje lice koje je rukovodilo elektronskim glasnjem i arhivira ga u arhivi Udruženja zajedno sa materijalima o glasanju koje memoriše u elektronskoj formi na trajnom nosaču informacija.
PRELAZNE I ZAVŠNE ODREDBE
Član 13
Ovaj Poslovnik nakon usvajanja se objavljuje na internet stranici Udruženja, a stupa na pravnu snagu osmog dana od dana objavljivanja.
Predsednik Udruženja
____________________________
Doc. dr Dušan Škiljević
Skupština Udruženja dermatovenerologa Srbije, na svojoj sednici koja je održana dana 15. aprila 2016. godine, donosi:
Pravilnik o sprovođenju kampanje Euromelanom Udruženja dermatovenerologa Srbije
Član 1.
Kampanja Euromelanom održava se pod pokroviteljstvom Udruženja dermatovenerologa Srbije i u saradnji sa Dermatovenerološkom sekcijom Srpskog lekarskog društva. Kampanja se održava u sklopu evropske kampanje Euromelanom, prema propozicijama ove kampanje.
Član 2.
Za organizaciju kampanje odgovoran je koordinator kampanje i nacionalni tim kampanje, sastavljen od dermatologa vodećih dermatoloških institucija državne i privatne prakse. Koordinatora kampanje bira Izvršni odbor Udruženja dermatovenerologa Srbije. Koordinator kampanje predlaže sastav nacionalnog tima kampanje, koji se usvaja na sastanku Izvršnog odbora Udruženja dermatovenerologa Srbije. Koordinator i zamenik koordinatora kampanje biraju se na period od 4 godine. Zamenik koordinatora kampanje je naredni koordinator, posle isteka mandata sadašnjeg koordinatora kampanje. Koordinator kampanje u prethodnom mandatu je automatski član nacionalnog tima kampanje u toku mandata sadašnjeg koordinatora kampanje. Ista osoba ne može biti koordinator ili zamenik koordinatora kampanje u dva uzastopna mandata.
Član 3.
Nacionalni tim kampanje Euromelanom održava sastanke prema potrebi organizacije kampanje, a najmanje 4 puta godišnje u okviru postojećih sastanaka Udruženja dermatovenerologa Srbije ili Dermatoveneroloških sekcija Srpskog lekarskog društva.
Član 4.
Zadaci Nacionalnog tima organizacija kampanje su: organizovanje pregleda u dermatološkim institucijama širom Srbije, štampanje edukativnog i promotivnog materijala neophodnog za medijsku kampanju, održavanje i promocija internet stranice Euromelanom i druge aktivnosti predviđene evropskom kampanjom Euromelanom. Dermatološki pregledu se obavezno obavljaju tokom jednog dana u mesecu maju, a mogu se prema odluci Nacionalnog tima organizovati i tokom više dana. Promotivne aktivnosti kampanje Euromelanom održavaju se tokom cele godine u cilju podizanja svesti o prevenciji raka kože.
Član 5.
Ciljevi kampanje Euromelanom su: promocija i širenje informacija o prevenciji raka kože, rane dijagnostike – ranog otkrivanja i lečenja. Aktivnosti kampanje usmerene su na tri ključne oblasti: javnost, naučnu zajednicu i na zakonodavce.
Član 6.
Medijska kampanja usmerena je na informisanje javnosti i obuhvata štampane i elektronske medije. U okviru medijske kampanje promoviše se prevencija raka kože, i njegovo rano otkrivanje i lečenje. U okviru ove aktivnosti sprovodi se javni skrining u tokom jednog ili više dana jednom godišnje.
Član 7.
U okviru kampanje Euromelanom prikupljaju se podaci relevantni za unapređenje prevencije raka kože, koji se analiziraju i koriste za dalje unapređenje ovih aktivnosti. Podaci se publikuju u relevantnim naučnim medicinskim časopisima sa recenzijom. Autori naučnih publikacija su članovi nacionalnog tima Euromelanom.
Član 8.
Članovi nacionalnog tima kampanje Euromelanom će održavati kontakt sa Ministarstvom zdravlja, Odborom za zdravlje i porodicu Narodne Skupštine Srbije i svim drugim zakonodavnim telima u oblasti politike i sistema zdravstvene zaštite, obezbediti njihovu podršku i formiranje i implementaciju zakonskih regulativa koje su neophodne sa unapređenje prevencije i rane dijagnoze raka kože.
Član 9.
Aktivnosti kampanje Euromelanom ostvaruju se obezbeđivanjem novčanih i drugih materijalnih sredstava putem donacija, poklona i sponzorstava, a novčana sredstva se uplaćuju na podračun računa Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Član 10.
Rad kampanje Euromelanom je javan. Koordinator nacionalnog tima kampanje Euromelanom podnosi izveštaj o kampanji tokom sastanaka Izvršnog odbora UDVS.
Član 11.
Promotivni materijal kampanje Euromelanom (veb-stranica, posteri, lifleti) ne može biti iskorišćen u druge svrhe bez odobrenja nacionalnog tima kampanje i Izvršnog odbora UDVS.
Član 12.
Kampanja Euromelanom prestaje s radom kad prestanu uslovi za ostvarivanje zadatih ciljeva, kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom. U slučaju prestanka rada, tekuća sredstva kampanje Euromelanom prelaze u vlasništvo Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Član 13.
Kampanja Euromelanom ima logo okruglog oblika na kome piše: Euromelanom u spoljašnjem krugu i evropski simbol kampanje usvojen od međunarodnog tima kampanje (mapa Evrope u krugu sa modifikovanom bubamarom na gornjem polu). U slučaju izmene logoa na evropskom nivou, kampanja Euromelanom u Srbiji preuzima novi logo.
Član 14.
Ovaj pravilnik stupa na snagu onog dana kada ga usvoji Izvršni odbor UDVS i skupština Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Član 15.
Za odluku o izmenama i dopunama Poslovnika neophodna je većina glasova prisutnih članova Udruženja dermatovenerologa Srbije. Glasanje je tajno, na redovno zakazanoj sednici.
Predsedavajući Skupštine Udruženja dermatovenerologa Srbije
Doc. dr Željko Mijušković
Na osnovu člana ___ Statuta Udruženja dermatovenerologa Srbije i odredaba Zakona o izdavanju publikacija (’’Službeni glasnik RS’’ broj 37/91, 53/93, 48/94, 135/2004 i 101/2005 –dr.zakon), Skupština Udruženja dermatovenerologa Srbije na sednici održanoj _____________. godine donela je
P R A V I L N I K
O IZDAVAČKOJ DELATNOSTI
Udruženja dermatovenerologa Srbije
I OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Pravilnikom se uređuju zadaci, uslovi i organizacija izdavačke delatnosti Udruženja dermatovenerologa Srbije (u daljem tekstu: Udruženje), način rada Uređivačkog odbora za izdavačku delatnost (u daljem tekstu Uređivački odbor), izdavanje i finansiranje publikacije – časopisa “Serbian Journal of Dermatology and Venereology”.
Član 2.
Cilj izdavačke delatnost Udruženja je da putem svoje publikacije upozna medicinsku i širu javnost sa svojim radom kao i naučnim i stručnim rezultatima rada svojih članova.
Član 3.
Izdavačka delatnost Udruženja obuhvata izdavanje naučnog i stručnog časopisa i drugih publikacija..
Član 4.
Časopis Udruženja može da bude objavljen u obliku štampane i elektronske publikacije.
Član 5.
Časopis Udruženja objavljuje se na srpskom i engleskom jeziku.
Član 6.
Časopis Udruženja nosi oznaku izdavača “Udruženje dermatovenerologa Srbije” Beograd ili amblem Udruženja.
Kod izdanja nije dozvoljeno korišćenje imena i amblema Udruženja na publikacijama gde se Udruženje ne pojavljuje kao izdavač.
Korice časopisa moraju grafičkim rešenjem upućivati na ediciju i izdavača.
Publikacija koja nije recenzirana ne može biti objavljena u okviru izdavačke delatnosti Udruženja.
Član 7.
Časopis, pored ostalog, obavezno sadrži imena članova Uređivačkog odbora publikacije, imena autora, i imena saradnika, tiraž i naziv štamparije.
Takođe publikacija treba da sadrži CIP katalogizaciju i međunarodni strandardni broj publikacije (ISBN/ISSN), godinu izdanja ili serijski broj.
Član 8.
Distribucija svih publikacija iz člana 3. Pravilnika vrši se putem pretplate, razmene ili se besplatno ustupaju.
II POSEBNE ODREDBE
Član 9.
Stalna publikacija Udruženja jeste “Serbian Journal of Dermatology and Venereology”.
Član 10.
Časopis “Serbian Journal of Dermatology and Venereology” jeste stručni i naučni časopis, koji izlazi 2 puta godišnje, objavljuje naučne i stručne radove i prati druge aktivnosti Udruženja (npr. izveštaje sa kongresa, raznih sastanaka, te značajne vesti i datume stručnih skupova u zemlji i inostranstvu).
O navedenom iz prethodnog stava brine se Uređivački odbor Časopisa.
Član 11.
Odluke u vezi sa finansiranjem Časopisa i visinu pretplate, kao i praćenje troškova Časopisa (tiraža, izbora štamparije, autorskih honorara i sl.) donose se na sednici Izvršnog odbora Udruženja.
Član 12.
Nosioci izdavačke delatnosti Udruženja su: glavni i odgovorni urednik za izdavačku delatnost Udruženja, Pomoćnik glavnog i odgovornog urednika i Uređivački odbor publikacija.
Član 13.
Glavnog i odgovornog urednika za izdavačku delatnost Udruženja imenuje Skupština Udruženja na predlog ivršnog odbora, na mandatni period od 4 godine sa mogućnošću reizbora, koji se stara o celokupnoj izdavačkoj delatnosti Udruženja; za svoj rad direktno je odgovoran Izvršnom odboru Udruženja, a na Godišnjoj skupštini Udruženja podnosi izveštaj o radu izdavačke delatnosti. On predlaže Izvršnom odboru Udruženja Pomoćnika glavnog i odgovornog urednika i članove Uređivačkog odbora, kao i koncepciju publikacija.
Član 14.
Uređivački odbor časopisa “Serbian Journal of Dermatology and Venereology” (u daljem tekstu: Uređivački odbor) broji 7 članova, koji se biraju na mandatni period od 4 godine sa mogućnošću reizbora.
Član 15.
Članove Uređivačkog odbora i pomoćnika glavnog i odgovornog urednika imenuje Izvršni odbor udruženja.
Član 16.
Način rada Uređivačkog odbora odvija se kroz sednice na kojima se donosi odluka o uređivanju Časopisa za štampu, daju ocene izdatog časopisa pre njegove distribucije i rešavaju pitanja i problemi u vezi sa časopisom.
Uređivački odbor donosi odluke glasanjem, a punovažno odlučuje kada je prisutno više od polovine ukupnog broja članova. Odluka Uređivačkog odbora je doneta kada za nju glasa većina prisutnih članova.
Sve radove recenziraju recenzenti koji su eminentni stručnjaci iz oblasti dermatovenerologije i drugih specijalnosti. Oni su anonimni za autore radova.
Član 17.
Recenzenti su dužni da Uređivačkom odboru dostave svoje mišljenje o rukopisu najkasnije 30 dana od dana prijema materijala i odgovorni su za kvalitet ocene.
Glavni i odgovorni urednik ili njegov pomoćnik vrše sve pripreme za izradu broja Časopisa. Prikuplja radove, upućuje ih na recenziranje, predlaže Uređivačkom odboru rubrike za recenzirane radove, vrši prepisku sa autorima radova, sugeriše izmenu teksta ili naslova rada, broj koautora…
Sve recenzije se čitaju na sednici Uređivačkog odbora, a Uređivački odbor recenziju prihvata odlukom koja se donosi na način propisan u članu 16 stav 2 ovog Pravilnika. Ukoliko Uređivački odbor ne prihvati recenziju, donosi se odluka o određivanju novog recenzenta. Uređivački odbor može da zahteva mišljenje još jednog recenzenta, ukoliko oceni da je to potrebno.
Radovi koji su poručeni za editorial, ne recenziraju se.
Član 18.
Sednice Uređivačkog odbora priprema i vodi Glavni i odgovorni urednik časopisa koji brine o radu Uređivačkog odbora i njegovoj koncepciji i zastupa ga.
Glavni i odgovorni urednik predlaže nove članove u slučaju upražnjenog mesta u Uređivačkom odboru.
Član Uređivakog odbora je obavezan da bude prisutan najmanje na polovini od ukupnog broja sednica održanih u toku prethodne 2 godine, u suprotnom njegov mandat prestaje pre isteka izbornog perioda.
Član 19.
Administrativno-tehničke poslove za časopis obavlja tehnički urednik časopisa (lice koje se angažuje honorarno) uz vođenje potrebne i propisane evidencije i dokumentacije, vršeći administrativno-tehničku pripremu materijala za štampanje Časopisa.
Član 20.
Rukopisi koji su prihvaćeni za štampu razvrstavaju se po redosledu njihovog prijema i tematici.
Član 21.
Svi rukopisi moraju biti dostavljeni glavnom i odgovornom uredniku Časopisa, u pisanoj formi u 2 primerka, pripremljeni prema Uputstvima saradnicima sačinjenim na osnovu Vankuverskih pravila (prilog Pravilnika).
U prilogu rukopisa neophodno je dostaviti potpisane saglasnosti svih koautora – učesnika u radu (maksimalno 6).
Član 22.
Suplementi časopisa su povremena izdanja koja prate određenu naučnu i stručnu aktivnost Udruženja.
III ZAVRŠNE ODREDBE
Član 23.
Pravilnik stupa na snagu danom objavljivanja na internet prezentaciji Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Član 24.
Pravilnik se može izmeniti i dopuniti u postupku koji je predviđen za njegovo donošenje.
Beograd, ________2023. godine
P R E D S E D N I K U D R U Ž E N J A
Prof. dr Danica Tiodorović
Pravilnik o organizovanju Škole dermatologije Udruženja dermatovenerologa Srbije
Član 1
Škola dermatologije ima za cilj unapređenje znanja lekara na specijalizaciji iz dermatovenerologije i dermatovenerologa. Školu dermatologije organizuje Udruženje dermatovenerologa Srbije (UDVS).
Član 2
Izvršni odbor (IO) UDVS imenuje rukovodioca Škole dermatologije na redovnoj sednici IO većinom glasova prisutnih članova IO na mandatni period od 4 godine. Rukovodilac Škole dermatologije, u saradnji sa nastavnicima Medicinskih fakulteta u Srbiji, predlaže IO program Škole dermatologije, mesto i vreme održavanja. IO UDVS usvaja predloženi program.
Član 3
Škola dermatologije odvija se u vidu predavanja i radionica. Predavači na Školi dermatologije mogu da budu nastavnici i saradnici Medicinskih fakulteta, kao i specijalisti dermatovenerologije koji imaju najmanje 5 godina iskustva kao specijalisti. Izuzetno, predavači mogu da budu i nastavnici drugih fakulteta.
Prednost da učestvuju kao polaznici Škole imaju lekari na specijalizaciji iz dermatovenerologije, a potom i dermatovenerolozi sa manje od 5 godina specijalističkog staža. Polaznici Škole dermatologije iz Srbije moraju da budu članovi UDVS.
Član 4
Škola dermatologije može da ima sponzora, koji pokriva troškove organizacije Škole, kao i smeštaja, ishrane i prevoza učesnika Škole. Sponzor nema uticaj na program Škole dermatologije. Predsednik UDVS potpisuje ugovor sa sponzorom, a prema odluci IO.
Član 5
Škola dermatologije prestaje sa radom na predlog IO UDVS, koji mora da usvoji Skupština UDVS.
Pravilnik o radu beogradskih dermatoloških dana
Član 1.
Naziv simpozijuma je Beogradski dermatološki dani (BDD). Simpozijum se održava u Beogradu, jednom godišnje, tokom novembra. U godini kada se održava kongres Udruženja dermatovenerologa Srbije (UDVS) ne održavaju se BDD.
Član 2.
BDD svoju aktivnost obavljaju u okviru Udruženja dermatovenerologa Srbije. Cilj simpozijuma je razvoj i unapređenje dermatovenerologije u Srbiji i stručno usavršavanje dermatovenerologa Srbije.
Član 3.
3.a
Organi BDD su Organizacioni odbor i Naučni odbor. Članove Organizacionog i Naučnog odbora bira organizator BDD. Organizacioni odbor bira predsednika i sekretara Organizacionog odbora.
3.b
Organizatori BDD su naizmenično Klinika za kožne i polne bolesti Vojnomedicinske akademije i Klinika za dermatovenerologiju Kliničkog centra Srbije.
Član 4.
Organizacioni odbor održava sastanke najmanje četiri puta godišnje. Zadaci Organizacionog odbora su organizovanje stručnog simpozijuma, štampanje Zbornika radova izloženih na simpozijumu koji prethodno prođu recenziju komisije koju formira Naučni odbor. Organizacioni odbor punopravno odlučuje ako je prisutna najmanje polovina članova. Odluke se donose većinom glasova.
Član 5.
Naučni odbor održava sastanke najmanje dva puta godišnje, a saziva ih predsednik Naučnog odbora. Zadaci Naučnog odbora su izrada stručnog programa redovnog godišnjeg simpozijuma, formiranje stručne komisije čiji je zadatak da recenzira radove koji treba da budu izloženi na simpozijumu i štampani u Zborniku radova. Naučni odbor punopravno odlučuje ako je prisutna najmanje polovina članova. Odluke se donose većinom glasova.
Član 6.
Rad BDD je javan. Predsednik Organizacionog odbora i Predsednik Naučnog odbora podnose izveštaje (finansijski i stručni) o proteklom simpozijumu na prvom sastanku Izvršnog odbora UDVS u narednoj godini. Sav prihod ostvaren na BDD uplaćuje se na račun UDVS.
Član 7.
Organizacioni odbor BDD pribavlja sredstva od donacija, sponzorstava, poklona, izdavanjem reklamnog prostora i od kotizacija učesnika u radu godišnjeg simpozijuma, a u skladu sa zakonom.
Član 8.
Materijal (slike, slajdovi, itd.) izložen na BDD ostaje u vlasništvu autora i ne može biti iskorišćen u druge svrhe bez odobrenja autora.
Član 9.
BDD prestaje s radom kad prestanu uslovi za ostvarivanje zadatih ciljeva, kao i u drugim slučajevima predviđenim zakonom.
U slučaju prestanka rada, tekuća sredstva BDD prelaze u vlasništvo Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Član 10.
BDD imaju logo okruglog oblika na kojem piše: Beogradski dermatološki dani, 1994 (napisano u spoljašnjem krugu) i modifikovani znak Grada Beograda u sredini kruga.
Član 11.
Ovaj pravilnik stupa na snagu onog dana kada ga usvoji skupština Udruženja dermatovenerologa Srbije.
Član 12.
Za odluku o izmenama i dopunama Poslovnika neophodna je većina glasova prisutnih članova na skupštini Udruženja dermatovenerologa Srbije. Glasanje je tajno, na redovno zakazanoj sekciji.
Na osnovu člana 14 stav 1, tačka 3. Statuta Udruženja dermatovenerologa Srbije (dalje i: Udruženje), Skupština Udruženja donosi:
PRAVILNIK O SPROVODJENJU IZBORA
U UDRUŽENJU DERMATOVENEROLOGA SRBIJE
OSNOVNE ODREDBE
Član 1
Ovim pravilnikom bliže se uredjuje postupak izbora organa Udruženja: Predsednika, Potpredsednika, Izvršnog odbora, Nadzornog odbora i Etičkog odbora.
Izbori za organe Udruženja sprovode se u skladu sa odredbama Statuta, Poslovnika o radu Skupštine Udruženja i ovog pravilnika.
Član 2
Odluku o raspisivanju izbora za organe Udruženja donosi Izvršni odbor.
Odlukom iz predhodnog stava odredjuje se za koje organe se raspisuju izbori, vreme, s u slučaju izbora na sednici Skupštine i mesto održavanja izbora, način i rokovi za preduzimanje izbornih radnji i način glasanja na izborima. Odluka sadrži i uputstvo za učešće u izbornom postupku i preduzimanje izbornih radnji u skladu sa Statutom, Poslovnikom o radu Skupštine i ovim pravilnikom.
Odluka o raspisivanju izbora se objavljuje na internet sajtu Udruženja i dostavlja elektronskom poštom svim članovima Udruženja koji imaju pravo da biraju i budu birani
Član 3
Izbore sprovodi Izborna komisija koju imenuje Izvršni odbor odlukom o raspisivanju izbora. Izbornu komisiju čine Predsednik Udruženja i dva člana.
Predsednik Udruženja rukovodi glasanjem.
KANDIDOVANJE
Član 4
Pravo da biraju i budu birani za organe i članove organa Udruženja imaju redovni članovi sa pravom glasa.
Spisak članova sa pravom da biraju i budu birani utvrdjuje Izvršni odbor Udruženja odmah nakon što donese odluku o raspisivanju izbora i imenuje izbornu komisiju.
Član 5
Svaki član Udruženja sa pravom da bira i bude biran na izborima za organe Udruženja ima pravo kandidovanja. Kandidovanje se vrši predlaganjem ličnosti kandidata za izbor. Predlog mora da sadrži ime, prezime i zdravstvenu ustanovu u kojoj radi predlagač, kao iste podatke za kandidata.
Predlozi kandidata dostavljaju se Izbornoj komisiji na način i u roku koji su određeni odlukom o raspisivanju izbora, a koji ne može biti kraći od 7, niti duži od 15 dana od dana objavljivanja odluke o raspisivanju izbora na internet sajtu udruženja.
GLASANJE I UTVRĐIVANJE REZULTATA GLASANJA
Član 6
Izborna komisija, na osnovu prispelih predloga kandidata, sačinjava liste kandidata za organe i članove organa za čiji izbor su raspisani izbori. Sačinjava se onoliko izbornih lista za koliko se organa sprovode izbori. Lista kandidata sadrži: označenje organa za koji se vrši izbor, stučna zvanja, imena i prezimena kandidata, kao i nazive i sedišta ustanova u kojima rade.
Izborna komisija svim članovima Udruženja dostavlja liste kandidata sa pozivom na sednicu Skupštine, ako se izbori sprovode na sednici ili elektronskom poštom ako se izbori sprovode elektronskim glasanjem, sa pozivom i uputstvom za glasanje u skladu sa Poslovnikom o radu Skupštine.
Član 7
Glasati se može samo za onoliko kandidata koliko se bira.
Član 8
Po okončanju glasanja, Izborna komisija utvrdjuje rezultate glasanja, i o tome sačinjava zapisnik.
U zapisniku o utvrdjivanju rezultata glasanja navodi se: broj članova udruženja sa pravom da biraju i budu birani, vreme u kome je obavljeno kandidovanje, ukupan broj primljenih predloga kandidata, liste kandidata i broj glasova koje je dobio svaki pojedinačni kandidat.
Član 9
Na osnovu rezultata glasanja Izborna komisija donosi odluku kojom utvrdjuje koji su kandidati izabrani za organe i članove organa u Udruženju.
Za organ, odnosno za člana organa izabran je kandidat koji je dobio najviše glasova, sa ograničenjem da u Izvršnom odboru Udruženja iz iste zdravstvene ustanove ne može biti više od dva člana tog organa, računajući i članove Izvršnog odbora po funkciji (potpredsednik, predsednik i predsednik iz predhodnog mandata).
Član 9
Odluka Izborne komisije iz člana 9 stav 1 ovog Pravilnika dostavlja se svim kandidatima sa lista kandidta i članovima Udruženja koji su podneli predlog kandidata elektronskom poštom.
Kandidati i predlagači kandidata imaju pravo prigovora Izvršnom odboru protiv odluke Izborne komisije iz člana 9 stav 1 ovog Pravilnika u roku od 3 dana od dana prijema odluke. Prigovor se podnosi u elektronskoj formi na adresu za prijem elektronske pošte iz odluke o sazivanju izbora na koju su dostavljeni predlozi kandidata.
Izvršni odbor je dužan da o prigovoru iz predhodnog stava odluči u roku od 3 dana od dana prijema. Odluka izvršnog odbora o prigovoru je konačna.
Član 10
Ako oceni da je prigovor iz člana 9 stav 2 ovog Pravilnika neosnovan, Izvršni odbor će ga odbiti, a ako oceni da je osnovan Izvršni odbor će ga usvojiti i naložiti u celini ili delimično ponavljanje izbora ili druge mere za otklanjanje nepravilnosti u izbornom postupku
Po isteku roka za prigovore i konačnosti odluka o prigovorima, Izvršni odbor donosi rešenje o verifikaciji mandata izabranih organa i članova organa, koje se objavljuje na internet sajtu udruženja i dostavlja svim kandidatima i predlagačima kandidata elektronskom poštom. Ovo rešenje je konačno u izbornom postupku u Udruženju, a nezadovoljna lica ga mogu pobijati po propisima kojima se uredjuje rad udruženja i izbor organa pravnih lica.
Član 11
Mandat izabranih organa i članova organa počinje da teče od dana donošenja rešenja Izvršnog odbora iz člana 10 stav 2 ovog Pravilnika, a novoizabrani organi preuzimaju dužnosti najkasnije u daljem roku od 15 dana.
PRELAZNE I ZAVŠNE ODREDBE
Član 12
Ovaj Pravilnik se nakon usvajanja objavljuje na internet stranici Udruženja, a stupa na pravnu snagu osmog dana od dana objavljivanja.
Predsednik Udruženja
____________________________
Doc. dr Dušan Škiljević
PRAVILNIK O NAGRADAMA UDRUŽENJA DERMATOVENEROLOGA SRBIJE
Član 1.
Udruženje dermatovenerologa Srbije (u daljem tekstu: UDVS) dodeljuje jednu godišnju nagradu prvom autoru rada koji je objavljen u časopisu najviše kategorije (klasifikacija Ministarstva nauke RS: M21, M22, M23, itd) sa najvišim impakt faktorom (u daljem tekstu: godišnja nagrada UDVS) i jednu nagradu prvom autoru najvećeg broja radova objavljenih u časopisu Serbian Journal of Dermatology and Venereology (SJDV, u daljem tekstu: nagrada SJDV).
Član 2.
Autori koji konkurišu za nagrade UDVS moraju biti članovi UDVS u godini za koju se kandiduju i u godini u kojoj se nagrada dodeljuje.
Član 3.
Konkurs za dodelu nagrada UDVS se raspisuje u martu mesecu za radove iz prethodne godine, a autori prijavljuju radove do 1. maja. Komisiju za dodelu nagrada čine članovi Izvršnog odbora UDVS.
Član 4.
Godišnja nagrada UDVS se dodeljuje prvom autoru članka objavljenog in extenso u časopisu najviše kategorije (prema kategorizaciji Ministarstva nauke RS: M21, M22, M23), i sa najvišim impakt faktorom u godini za koju se dodeljuje nagrada. Dobitnika nagrade proglašava Komisija nakon objavljivanja impakt faktora za prethodnu godinu (jun/jul mesec), ime autora se objavljuje na sajtu UDVS i u časopisu SJDV, a nagrada se dodeljuje u oktobru ili novembru.
Godišnja nagrada UDVS se sastoji iz Diplome i novčanog dela koji iznosi 500 eura bruto, u dinarskoj protivvrednosti, prema srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan isplate.
Ukoliko Komisija utvrdi da postoji više autora koji imaju identične uslove za dodelu godišnje nagrade UDVS, nagrada se deli među svim prvorangiranim autorima.
Ukoliko u godini za koju se dodeljuje nagrada nije bilo publikovanih radova in extenso, Komisija može da dodeli nagradu i za rad tipa Short Communication/ Letter, pod istim uslovima kao i za rad in extenso.
Član 5.
Nagrada SJDV se dodeljuje prvom autoru najvećeg broja radova objavljenih u časopisu SJDV u toku jedne kalendarske godine. U obzir dolaze svi radovi objavljeni u časopisu SJDV, bez obzira na tip članka. Dobitnika nagrade proglašava Komisija nakon objavljivanja poslednjeg broja časopisa SJDV za datu godinu, a ime autora se objavljuje na sajtu UDVS i u časopisu SJDV.
Nagrada SJDV se sastoji iz Diplome i novčanog dela koji iznosi 500 eura bruto, u dinarskoj protivvrednosti, prema srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan isplate.
Ukoliko Komisija utvrdi da postoji više autora koji su objavili isti broj radova u SJDV, nagrada se deli među svim prvorangiranim autorima.
Član 6.
Ovaj pravilnik stupa na snagu onog dana kada ga usvoji skupština Udruženja dermatovenerologa Srbije.